Domů

Úvodem

 Milí návštěvníci stránek,

jistě si řada z vás klade otázku, co že to ty čarověníky vlastně jsou. A pokud o nich již něco víte, vychází vaše znalosti z několika málo článků vydaných v zahradnických časopisech, popisujících jen dílčí části tohoto obšírného tématu. Proto bych vám rád na těchto stránkách představil svou knihu Čarověníky v naší zahradě a s její pomocí tak vysvětlil celou řadu nejrůznějších fám, mýtů a dohadů, která kolem čarověníků a především příčinách jejich vzniku koluje. Mou snahou je ukázat tuto neobyčejnou a fascinující zajímavost rostlinné říše všem milovníkům přírody a ne jen několika málo odborníkům, školkařům a zahradníkům.

Čarověník na borovici Pinus x pseudopumilio, Hora sv. Šebestiána, 300x443, 59.89 KBČarověník na borovici Pinus x pseudopumilio, Hora sv. Šebestiána

Čarověníky díky své rozmanitosti, značné odolnosti a zejména prostorové nenáročnosti mohou najít své uplatnění ve výsadbách větších či menších zahrad, zahrádek i předzahrádek, střešních zahrad a skalek, ale jako rostliny pěstované v nádobách i na balkonech, terasách, venkovních schodištích a mnoha dalších místech. Čarověníky se takto svou krásou mohou odměnit velkému množství pěstitelů a nezřídka kdy se pak stává, že z úspěšného pěstitele se stane vášnivý sběratel. Sběratel, který navždy propadne kouzlu nepřeberného a nekonečného množství nejrůznějších tvarů, velikostí, barev a forem. 

Skupinka kombinující zakrslé jehličnaté a listnaté dřeviny, využívající pařezů pro navození přírodní atmosféry, 300x225, 38.67 KBSkupinka kombinující zakrslé jehličnaté a listnaté dřeviny, využívající pařezů pro navození přírodní atmosféry

Čarověníky však vybízejí ještě k další a neméně zajímavé činnosti, ke které nepotřebujete ani malinký kousek místa pro pěstování. A tou je jejich hledání. Z obyčejné procházky přírodou se tak stane vzrušující a napínavé dobrodružství podobné tomu, které prožíváme při sběru hub. Pokud se na nás usměje štěstí a nějaký čarověník najdeme, můžeme se buď jen potěšit jeho krásou, nebo je-li obzvláště hezký a zajímavý, ocitneme se na počátku dlouhé cesty směřující k jeho zavedení do kultury třeba pod vámi vybraným jménem.  

Čarověník na smrku, 300x424, 59.84 KBČarověník na smrku