Domů

Vyhledávání a sběr čarověníků

 Jak jsem již předeslal v úvodu, hledání čarověníků je vzrušujícím a napínavým dobrodružstvím velmi podobným sběru hub. Jistě znáte ten podivný a dychtivý pocit, který vás neustále a opět táhne do lesa. Pocit, pro který stojí za to se znovu a znovu prodírat hustým mlázím, nedbat na ostružinové trny ani jehličí za krkem. Pocit, kdy si neustále představujete tu krásu, která vás jistě už za dalším stromem čeká a ona stále nepřichází. A když pak přijde, málem byste se rozkřičeli radostí a blahem. Tak tohle všechno prožívá i sběratel čarověníků, jen s tím rozdílem, že neklopí oči k zemi, ale naopak upřeně hledí do korun stromů. Více v knize Čarověníky v naší zahradě.

Čarověník na modřínu Larix decidua, 300x197, 19.38 KBČarověník na modřínu Larix decidua

Sběr čarověníků, na rozdíl od jejich vyhledávání, je bohužel časově omezenou záležitostí. Termín sběru je nutné volit v závislosti na druhu dřeviny a zvoleném způsobu rozmnožování. Více v knize Čarověníky v naší zahradě.

Vlastní sběr čarověníků je zejména v zimních měsících poměrně obtížnou a velmi nebezpečnou záležitostí. Čarověníky totiž nerostou jen na spodních větvích, ale velmi často se nacházejí vysoko v korunách stromů. V takovýchto situacích musí sběratel projevit velké množství odvahy, odhodlání, ale především lezeckých schopností a šikovnosti. Kdo se někdy šplhal po zmrzlém či mokrém stromu mi dá jistě za pravdu. Někdy však odvaha a šikovnost nestačí a je třeba zavolat profesionála s lesnickými stupačkami, který se dostane, zejména u smrků, až do vrcholu koruny. Velmi bizarním způsobem je ustřelení několika málo větviček třeba brokovnicí.